KANTER är en affärsjuridisk advokatbyrå med huvudsakligt fokus på Corporate/M&A, Immaterialrätt och Tvistlösning. Vi är en true partnership-byrå med erfarna jurister som tillhandahåller konkreta, effektiva och sofistikerade juridiska tjänster och rådgivning.

bakgrund

Alla våra partners, av vilka flera varit kolleger under lång tid, har gedigen erfarenhet från ledande affärsjuridiska advokatbyråer i Stockholm, London och New York. De biträdande juristerna har även de praktik från välrenommerade byråer och in-house.

Vi arbetar nära våra klienter för att förstå deras verksamhet och kommersiella miljö.

Våra praktikområden är tätt sammanflätade, så att vi kan förse våra klienter med välfungerande och integrerade team. Genom att kombinera vår kunskap om lokala marknader och industrier med ett internationellt perspektiv kan vi snabbt ge praktiskt relevanta högkvalitativa råd. Partner- och övrig senior-engagemang medför tillgänglighet och effektivitet.


erkännanden

KANTER får fortlöpande utmärkta vitsord från oberoende internationella undersökningsinstitut såsom Chambers & Partners.

“Compact and dynamic team focusing on mid-market domestic and Nordic deals. An excellent choice for public M&A and private equity mandates”, Chambers Europe, 2015, Corporate/M&A

“The team always does an excellent job, and does its best to conclude transactions smoothly”, Chambers Europe, 2014, Corporate/M&A

“This transactional boutique has an enviable reputation, with sources highlighting the strength of its team and the consistently accurate advice it provides. It excels in public M&A and counts a number of private equity houses among its clients”, Chambers Europe, 2013, Corporate/M&A

“This team is small but doing extremely well in the corporate market”, Chambers Europe, 2012, Corporate/M&A

“This prestigious boutique firm focuses on providing high-level corporate law advice, and it is well established in this area. Sources consistently praise the quality of its practice”, Chambers Europe, 2011, Corporate/M&A

corporate / M&A

Företagsöverlåtelser

Bank och finans

Private Equity

Kapitalmarknad

Fastighetsrätt

Energirätt

Bolagsrätt och kommersiella avtal

Offentlig upphandling och konkurrensrätt

Arbetsrätt


Immaterialrätt

Varumärken, upphovsrätt och design

Marknadsrätt

IT


tvistlösning

Domstolstvister

Skiljeförfaranden

Annie Carlefred

Senior Associate, Advokat
carlefred@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 45
Mobil: +46 72 253 37 45
Läs mer

Carolina Lind

Trainee
lind@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 08
Mobil: +46 72 002 37 08
Läs mer

Caroline Von Heidenstam

Partner, Advokat
heidenstam@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 18
Mobil: +46 70 661 57 60
Läs mer

Charlotta Poehler

Managing Partner, Advokat
poehler@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 03
Mobil: +46 70 316 31 88
Läs mer

Christina Franzén

Assistent
franzen@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 16

Läs mer

Claude Unge

Partner, Advokat
unge@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 32
Mobil: +46 73 089 37 32
Läs mer

Felicia Runsiö

Associate
runsio@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 00
Mobil: +46 70 222 97 79
Läs mer

Fredrik Elmér

Partner, Advokat
elmer@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 09
Mobil: +46 70 390 37 09
Läs mer

Frida Engzell

Senior Associate, Advokat
engzell@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 24
Mobil: +46 70 377 55 60
Läs mer

Jeanette Ekstrand

Tf ekonomiansvarig
ekstrand@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 19

Läs mer

Jennifer Berger

Senior Associate, Advokat
berger@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 23
Mobil: +46 70 384 45 54
Läs mer

Jenny Pilwind

Associate
pilwind@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 06
Mobil: +46 72 252 37 06
Läs mer

Karl Eklund

Associate
eklund@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 42
Mobil: +46 70 390 37 42
Läs mer

Lena Frånstedt Lofalk

Partner, Advokat
lofalk@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 05
Mobil: +46 70 555 80 85
Läs mer

Lennart Kanter

Partner, Advokat
kanter@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 04
Mobil: +46 70 597 88 33
Läs mer

Linn Norberg

Assistent
norberg@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 20

Läs mer

Lovisa Larsson

Senior Associate, Advokat
larsson@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 26
Mobil: +46 70 687 37 26
Läs mer

Margareta Skog

Assistent
skog@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 20
Mobil: +46 70 77 30 154
Läs mer

Maria Kjellser

Redovisningschef
kjellser@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 07
Mobil: +46 728 58 37 07
Läs mer

Maria Lindmalm

Assistent
lindmalm@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 00
Mobil: +46 735 25 09 14
Läs mer

Marielle Strömbäck

Senior Associate, Advokat
stromback@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 38
Mobil: +46 76 112 28 28
Läs mer

Mats Bendrik

Advokat
bendrik@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 37
Mobil: +46 707 53 11 53
Läs mer

Mikael Klang

Partner, Advokat
klang@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 31
Mobil: +46 70 607 37 31
Läs mer

Dr. Moritz Veller

Partner, Advokat, Rechtsanwalt
veller@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 35
Mobil: +46 72 858 37 35
Läs mer

Per Ugge

Managing Partner, Advokat
ugge@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 29
Mobil: +46 70 29 792 29
Läs mer

Pernilla Lindahl

Kontorschef
lindahl@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 15
Mobil: +46 709 52 54 61
Läs mer

Sara Malmström

Senior Associate, Advokat
malmstrom@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 25
Mobil: +46 70 279 78 88
Läs mer

Stéphanie Isacson

Senior Associate, Advokat
isacson@kntr.se
Telefon: +46 8 407 37 36
Mobil: +46 70 598 37 36
Läs mer



Telephone:
Mobile:


Verksamhetsområde

erfarenhet

utbildning

karriär

Biträdande jurister och trainees:

Vi vill alltid träffa talangfulla jurister som kan bli delar av vårt team. Våra yngre medarbetare får möjlighet att bygga en bred juridisk kompetens inom alla våra praktikområden innan de börjar specialisera sig.

Som mindre firma med spännande uppdrag kan vi erbjuda dig möjligheten att arbeta med komplexa och betydelsefulla juridiska frågor i en verksamhet där du blir en viktig medarbetare från första dagen på jobbet.


Sommartrainees:

Vi anställer sommartrainees varje sommar. Anställningsprocessen inleds i januari. Ansökningar ska vara oss tillhanda senast 31 januari.


Vi tror att det bästa sättet att bilda dig en uppfattning om oss är att besöka vårt kontor och träffa några av oss. Om du är intresserad skickar du din ansökan till Pernilla Lindahl, lindahl@kntr.se.

KANTER Advokatbyrå KB
P.O. Box 1435, SE-111 84 Stockholm, Sweden
Besöksadress: Engelbrektsgatan 3
Telefon: +46 8 407 37 00, Fax: +46 8 678 12 20
reception@kntr.se